Tarnobrzeg. W drodze do wydobywania wód siarczkowych.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W grudniu tego roku zakończą się badania wód siarczkowych w rejonie Jeziora Tarnobrzeskiego. Mają one na celu ustalenie stałości ich składu chemicznego. Prace badawcze prowadzą specjaliści z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na mocy zawartej  w marcu umowy z miastem Tarnobrzeg.

– Po przeprowadzeniu badań zostanie sporządzony raport, a potem nastąpią kolejne etapy zmierzające do możliwości wydobywania wód siarczkowych – mówi naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta Tarnobrzega. – Dla uwiarygodnienia oceny stabilności składu fizykochemicznego badania będą kontynuowane w przyszłym roku, w układzie kwartalnym – tłumaczy Joanna Kozub.

Przypomnijmy. W 2019 roku Zakład Tworzyw Uzdrowiskowych Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie na zlecenie Tarnobrzega opracował ekspertyzę, w której  potwierdził, że wody z poziomu neogenu rozpoznane na terenie przyległym do Jeziora Tarnobrzeskiego spełniają podstawowe wymagania  dla leczniczych wód mineralnych, siarczkowo-siarkowodorowych, które zalecane są do terapii chorób skóry oraz reumatycznych.

O planach rozwoju infrastruktury nad Jeziorem Tarnobrzeskim mówiono we wtorek podczas konferencji nad akwenem.