Tarnobrzeg. Demografia zmorą oświaty.
Wydatki na tarnobrzeską oświatę pochłaniają bardzo dużą część budżetu miejskiego. Ten rok edukacyjny funkcjonuje na nowych zasadach. Wprowadzono tak zwany bon edukacyjny, który ma za zadanie racjonalizować wydatki w szkolnictwie. Uzależnia on organizację szkoły od ilości uczniów i wyznaczonego na jej podstawie limitu zatrudnienia pracowników.
Tarnobrzeg jest organem prowadzącym 14 przedszkoli, 8 szkół podstawowych, 3 gimnazjów, 5 szkół ponadgimnazjalnych, jednej specjalnej oraz poradni psychologiczno – pedagogicznej i centrum kształcenia praktycznego.
Demografia jest problemem, z którym podobnie jak wiele organów prowadzących placówki oświatowe, zmaga się również tarnobrzeski samorząd.
Sieć szkół i przedszkoli w Tarnobrzegu wciąż pozostaje niezmienna. Jednak liczba urodzeń w mieście gwałtownie spada, co w dalszej perspektywie może skutkować likwidacją placówek. Tak na ostatniej sesji Rady Miasta Tarnobrzega mówiła naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Urzędu Miasta w Tarnobrzegu, Jolanta Kociuba.