Tarnobrzeg. Kontrowersje wokół nadania najwyższego miejskiego odznaczenia.
„Wszelkie ataki i konfabulacje ze strony radnych z lewackiej opcji politycznej nie mają pokrycia w rzeczywistości”, napisał Tadeusz Wojteczko w oświadczeniu, które trafiło do naszej redakcji. Tadeusz Wojteczko przekonuje w piśmie, że w całym swoim życiu był wyrazicielem negatywnych opinii o byłym systemie komunistycznym i obecnym liberaliźmie. Swoje działania koncentrował na krzewieniu postaw patriotycznych. W okresie stanu wojennego będąc przewodniczącym Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego stawał w obronie osób doznających krzywd ze strony ówczesnych władz.
Medal Sigillum Civis Virtuti nadano w tym roku również Stanisławowi Żwirukowi, w latach 1990 – 1998 prezydentowi Tarnobrzega, wcześniej działaczowi „Solidarności”, który w stanie wojennym był internowany.
Mówi kanclerz kapituły Medalu Sigillum Civis Virtuti, Alicja Zych.
W obronie Tadeusza Wojteczko, stanęli między innymi radni Dariusz Bożek, z Komitetu Tadeusza Gospodarczyka i Jan Dziubiński, z Mojego Miasta Tarnobrzeg.
Radni PO, Dariusz Kołek i Norbert Mastalerz.
W Tarnobrzegu kontrowersje wywołało nadanie przez kapitułę, najwyższego miejskiego odznaczenia Tadeuszowi Wojteczko. Podczas ostatniej sesji rady miasta, uchwałę w sprawie przyznania Medalu Sigillum Civis Virtuti, radni przegłosowali niejednomyślnie.
Tadeusz Wojteczko, jest dziś szefem Klubu Gazety Polskiej w Tarnobrzegu. W latach 1989-1993, pełnił funkcję przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego w Tarnobrzegu, a w latach 1994-96 sprawował funkcję wiceprezydenta miasta. Był też, na początku lat 80-tych, założycielem i przewodniczącym miejskich struktur Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, organizacji propagującej wprowadzenie stanu wojennego. Ten fakt z życiorysu Wojteczko, zdaniem większości radnych reprezentujących klub Platformy Obywatelskiej, powinien wykluczyć go spośród osób, zasługujących na przyznanie Pieczęci Cnoty Obywatelskiej. Mówi radny PO, Waldemar Szwedo.