Wąchock, Sandomierz: „Poznaliśmy teraz pełną prawdę – o zbiorach ks. Jana Wiśniewskiego”.
O ocalenie i profesjonalną opiekę nad spuścizną ks. Jana Wiśniewskiego – kolekcjonera, badacza, historyka-amatora, społecznika i patrioty apeluje Małgorzata Szot-Wróblewska – badaczka i promotorka jego działalności. Nie ustaje ona w wysiłkach, aby wszelkie działania i zasługi ks. Wiśniewskiego – przypisywane błędnie innym osobom – jasno, precyzyjnie i oficjalnie przypisywane były rzeczywistemu autorowi.
Ks. Jan Wiśniewski to ważna postać między innymi dla Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, gdyż zebrana przez niego kolekcja stanowi trzon zbiorów tej instytucji.
Ks. Jan Wiśniewski całe życie poświęcił na gromadzenie pamiątek historycznych. Prowadził działalność społeczną i patriotyczną w czasie zaborów. Dbał także o stworzenie konkretnych obiektów o znaczeniu patriotycznym: pomników, figurek, krzyży czy tablic pamiątkowych.
W 80. rocznicę śmierci wybitnego Polaka przypominamy wydarzenie sprzed 10 lat, kiedy to z inicjatywy Małgorzaty Szot-Wróblewskiej powstała autorska, prywatna wystawa: Przeszłość- Przyszłości. Ksiądz Jan Wiśniewski (1876-1943) w 70. rocznicę śmierci, w Opactwie Cystersów w Wąchocku w ramach ogólnopolskiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa – Wąchock 2013. Autorka powiesiła wówczas portret księdza Jana Wiśniewskiego obok portretu ks. Walentego Ślusarczyka.
Padły wówczas słowa: „Poznaliśmy teraz pełną prawdę o zbiorach księdza Jana Wiśniewskiego”. Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego z tego wydarzenia: