Warszawa: Odznaka 10 ŚBOT w Muzeum Wojska Polskiego.
Wyjątkowy dzień dla żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „NURT”.
Świętokrzyscy terytorialsi przekazali odznakę pamiątkową brygady o numerze „000” do Muzeum Wojska Polskiego.
Uroczyste przekazanie odbyło się w Muzeum. Na ręce dyrektora Pawła Żurkowskiego odznakę wraz z pamiątkowym grawertonem przekazał ppłk Ireneusz Ślęzak zastępca
dowódcy 10 ŚBOT.
Każdy, kto odwiedzi warszawskie Muzeum, będzie mógł zobaczyć wśród kolekcji odznak poszczególnych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej, także tę ze Świętokrzyskiej brygady WOT.
Odznaka pamiątkowa 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej o wymiarach 40×40 mm ma kształt krzyża maltańskiego barwy błękitnej, nawiązującej do barwy z herbu województwa świętokrzyskiego, z obrysem w kolorze srebrnym. Pośrodku krzyża, naniesionego na dwa stalowe miecze, znajduje się stylizowany jeleń św. Emeryka z krzyżem między rogami, wpisany w symbol Polski Walczącej (w kolorze złotym), który jest znakiem Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”. Jeleń symbolizuje klasztor benedyktynów na Świętym Krzyżu, którego powstanie wiąże się z legendą o św. Emeryku, który polując na jelenie z księciem Mieszkiem, ofiarował klasztorowi fragment Świętego Krzyża. Od przechowywanej w klasztorze relikwii Świętego Krzyża pochodzi nazwa województwa świętokrzyskiego. Wokół krzyża biegnie krajka świętokrzyska – zapaska w czerwono-czarne prążki z przełomu XIX i XX wieku. Jej częściowe ukrycie symbolizuje Państwo Podziemne w czasie okupacji, a widoczne części – dwa okresy niepodległości przed i po II wojnie światowej. W dolnej części pasa znajduje się złota liczba „10” – numer porządkowy 10ŚBOT.
Fot. 10 ŚBOT