Z Sorbony do Zaklikowa

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Będzie się można o tym przekonać właśnie w tę sobotę w Zaklikowie podczas uroczystości poświęconej Annie Nagórskiej, bo jej wiersze będzie czytać m.in. właśnie krakowska aktorka Bożena Adamek. Pojawi się też Leszek Długosz, a także inni jej wychowankowie i pracownicy naukowi oraz przyjaciele, którzy będą wspominać tę niezwykłą postać. A uroczystość z okazji 50 rocznicy śmierci Anny Nagórskiej rozpocznie się o 16.15 złożeniem kwiatów na jej grobie na zaklikowskim cmentarzu. O godz 17.00 w kościele parafialnym mszę w jej intencji odprawi ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. Spotkanie uświetni program artystyczny w wykonaniu młodzieży Natomiast o 19.00 rozpocznie się właśnie spotkanie wspomnieniowe przyjaciół, znajomych, wychowanków i wszystkich tych, którzy chcieli by się dowiedzieć czegoś więcej o tej niezwykłej postaci, siostrze św. Franciszka – Annie Nagórskiej. Spotkaniu będzie towarzyszyć promocja książki 'Wiersze zebrane' Anny Nagórskiej.
(Marta Górecka)
Odkryto też jej poezję, czego efektem było m.in. wydanie opasłego tomu poezji, porównywanej często z twórczością Herberta

A tę szczególną postać przypomniał po latach arcybiskup Ignacy Tokarczuk

Wykształciła wielu obecnych artystów i profesorów, ale też utrzymywała kontakty z naukowcami

Annę Nagórską uczczą w tę sobotę mieszkańcy Zaklikowa i regionu. Okazją do wspomnień o tej wyjątkowej kobiecie jest przypadająca w tym roku 50 rocznica jej śmierci oraz wydania tomu wierszy Anny Nagórskiej.
Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne Ziemi Zaklikowskiej im. Anny Nagórskiej. Historyk z zamiłowania Sylwester Piechota przypomniał, że Anna Nagórska – nauczycielka, poetka i gorąca patriotka, która pochodziła z Wielkopolski, a osiedliła się w Zaklikowie, nazywana była przez mieszkańców Panną Anną, ale też siostrą św. Franciszka. Zresztą nie bez powodu, bo wyzbyła się swojego majątku i żyjąc w ubóstwie służyła Bogu i ludziom.
O tym jak niezwykła była kobietą świadczy fakt, że była jedną z pierwszych kobiet i pierwszą Polką studiującą na Sorbonie